מחשבים מוקשחים בשימוש צה"ל

הטמעת מחשבים מוקשחים בצבא הופכת שכיחה יותר והכרחית; נשקים, רכבים וחיישנים צריכים את היכולת לעמוד בתנאי סביבה קשים.

בעבר רק עמדות פיקוד נייחות דרשו את הקשיחות של המחשבים, אך כיום מערכות המחשוב נמצאות גם בשטח; בין אם הן מותקנות על רכבים, בקרי שליטה, ציוד תקשורת ואמצעי מודיעין ואיסוף מידע ועד לנשיאה על-ידי הלוחמים עצמם.

הדרישות לעמידות ממחשב מוקשח צבאי רבות ונובעות משדה לחימה שנמצא בכל מקום. המחשב צריך להיות חסין לתנאי לחות, חדירת חול, עמיד לזעזועים, קרינה רדיואקטיבית ואף פולסים אלקטרו-מגנטיים. כדי לסבך את העניינים, כיום צריך לספק אבטחת מידע מהשורה הראשונה וכן להבטיח העברת מידע רב במהירות.

עבור החייל המודרני הצרכים הטכנולוגיים נעים בין GPS, טלפון לוויני, שיחות ושידור וידאו דרך הקסדה ומחשבים נישאים לגישה למפות שטח ומיקום בזמן אמת של כל חייל. כלומר, ההתפתחות של המחשב המוקשח משנה את כמות המידע העובר ברשת וכן סוג המידע עצמו.

מערכות המחשוב בצה"ל

הטמעת המחשבים המוקשחים בארץ הייתה תהליך איטי יותר. בצה"ל היו רגילים לעבוד עם חברות ביטחוניות גדולות ופחות נפתחו לפתרונות המוקשחים של חברות אזרחיות קטנות.

ברוע היבשה הייתה הראשונה שהחליטה לקחת צעד אמיץ ולתת אפשרות לאלטרנטיבה. בנקודה זו צה"ל נחשף לחומרות מחשב חדשות, מותאמות אישית וזולות מהמערכות הסגורות היקרות שסופקו על-ידי חברות הענק. על אף היתרונות הכספיים ויעילות החומרה המוקשחת, עדיין רמת הקבלה בצה"ל הינה בקנה מידה קטן. יש המייחסים את הסיבות לכוח אדם לא מקצועי מספיק שיודע לזהות את האפקט המשמעותי של האלטרנטיבה, או לחילופין להסתפק בשגרה של עבודה עם המוכר מאשר להתאמץ ולצאת מהקופסה.

שינויים ארגוניים הם תמיד קשים, אך במקרה של מחשבים מוקשחים הפתיחות לטכנולוגיה חדשה אינה הימור. מדובר במחשבים קומפקטיים ללא-מאורר המיועדים לפעילות בסביבות הכי מאתגרות שניתן לתאר. מעבר לשימוש במחשבים אלו בתעשיות האזרחיות והצבאית מהווה נקודת מפנה שלאחריה שואלים: "איך לא עשינו זאת קודם?!?"

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2018 RuggedPc.co.il       

צור קשר

פעילה יזום והפקות בע"מ

ברנדייס 33

תל-אביב
04-8700660  טלפון